Forum Airborne Special Forces Strona Główna Airborne Special Forces
Airborne Special Forces
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Świece dymne

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Airborne Special Forces Strona Główna -> Pirotechnika
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
LUK
Honorowy



Dołączył: 05 Paź 2006
Posty: 4128
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Mars

PostWysłany: Wto 20:07, 11 Sty 2011    Temat postu: Świece dymne

Świeca dymna na bazie saletry i cukru

Jest to najłatwiejsza do wykonania świeca dymna jaką można zrobić w "zaciszu domowym"

Potrzebne nam będzie:

- Saletra Potasowa,
- Cukier,
- Parafina,
- Rura papierowa,
- Kawałek tektury,
- Taśma klejąca szara pakowa,
- Stary garnek, kuchenka najlepiej elektryczna
- Nóż, piłka do drewna
- Zapalnik (zapałki, lont, mała świeca dymna)


Składniki


W sklepach ogrodniczych można kupić jakiś mieszanki do roślin saletry amonowej potasowej itp. NIE KUPUJCIE tego nie nadaje się do wyrobu świec.

1. Więc potrzeba będzie nam SALETRA POTASOWA (inaczej AZOTAN POTASU, KNO3). Uwaga saletra nie powinna mieć grudek i powinno się ją zmielić (ja stosowałem saletrę w postaci kryształków zbliżonych gradacją do soli kuchennej). Ważne również by nie było wilgoci - dobrze jest saletrę porządnie dosuszyć (w zimę na kaloryferze).

2. Cukier podobnie jak saletrę zmielić i wysuszyć (ja nie mieliłem cukru)

UWAGA nie mielić saletry razem z cukrem może to powodować zapłon !!!

Proporcję

Saletra z cukrem najbezpieczniej mieszać w proporcji 50/50 wagi. Proporcje podane są wagowe nie objętościowe. Przy mieszaninie gdzie jest więcej saletry niż cukru spalanie jest szybsze zaś jeśli jest więcej cukru jest więcej dymu.

3. Oba składniki dokładnie wymieszać w dużym pojemniku. Uwaga podczas mieszania powstaje dużo pyłu dla bezpieczeństwa można założyć maseczkę przeciw pyłową.

4. Gdy posiadamy już mieszaninę przystępujemy do budowy pojemnika w którym będzie mieszanina. Obudowa powinna być trudno palna oraz dość wytrzymała, ponieważ podczas spalania mieszaniny wewnątrz obudowy tworzy się spore ciśnienie. Ciśnienie to jest uwalniane przez niewielki otwór - wielkość tego otworu w obudowie ma fundamentalny wpływ na proces spalania mieszaniny.
Dlaczego średnica otworu oraz ilość jest ważna? Podczas spalania (utleniania) ilość tlenu który jest dostarczany przez otwór (z którego również wylatuje produkt spalania czyli dym) musi być ograniczony - zbyt dużo tlenu (zbyt duży otwór lub ilość otworów) mieszanina zamiast uwalniać dym zacznie się palić - zbyt mały otwór może doprowadzić do drastycznego podniesienia ciśnienia wewnątrz obudowy świecy a co w konsekwencji może prowadzić do rozsadzenia obudowy (wybuchu)
Wielkość otworu oraz ilość trzeba dobrać na zasadzie testów. Można przyjąć że przy świecy wielkości szklanki otwór o średnicy 10mm powinien wystarczyć jeśli gazy ze środka wylatują za szybko w następnej próbie zastosować dwa mniejsze otwory na przeciwległych ściankach.

Obudowę polecam zrobić z twardych rur papierowych używanych do nawijania foli pakowej tzw. strecz. Rury tę są trudno palne (pomimo że wykonane z papieru) grubość ścianki 5-10mm. Nie polecam stosować polimerów (plastików) ponieważ ciśnienie uwalniane ze świecy przez otwór może wyrywać kawałki rozgrzanego materiału i je rozrzucać dookoła co jest bardzo niebezpieczne.

Należy się teraz zastanowić jaka dużą chcemy wykonać świecę (ile mamy mieszaniny) ja polecam świece o długości od 10-15 cm i średnicę wewnętrzną 5cm. Dociętą rurę z jednej strony zasklepić wyciętym kółkiem z tektury. By kółko się trzymało należy całość porządnie obkleić dno taśma klejącą.

5. Do garnka wrzucamy parafinę (najlepiej wkłady do zniczy łatwo się kruszą). Garnek podgrzewamy tak aby roztopić sterynę. Dla bezpieczeństwa w tym momencie należy garnek ściągnąć z źródła ciepła. Mieszaninę wsypać do steryny i wymieszać. Wsypujemy mieszaninę aż powstanie gęsta "kaszka".

UWAGA opary parafiny są łatwo palne istnieje możliwość zapłonu podgrzewać na małym ogniu lub na kuchence elektrycznej !!!!

6. Do wcześniej przygotowanej obudowy wkładamy jeszcze ciepłą mieszaninę saletry cukru i parafiny uklepując tak by pozbyć się w środku powietrza. Nakładamy po sam brzeg obudowy.

7. Zasklepiamy górną część obudowy w ten sam sposób jak dolną. Jeśli parafina wycieka przez dno oznacza to że niestarannie wykonaliśmy czynność opisaną w punkcie 4. Należy teraz poprawić szczelność przy pomocy taśmy klejącej.

8. Po ostygnięciu parafiny (1-3h w zależności od temp. otoczenia) wykonujemy otwory. Otwory powinny znajdować się na środku wysokości walca. W tym celu należy nawiercić wiertłem 10mm na głębokość 1-3cm. Ilość oraz rozmieszczenie otworów na tworzącej walca należy dobrać doświadczalnie. Ja przy wysokości obudowy 15cm wykonuje 4 otwory dwa na środku wysokości walca na przeciwległych bokach i po jednym w kierunku podstaw walca - powoduję to zwłokę czasową.

9 Po wywierceniu odpowiedniej liczby otworów zaklejamy je jedna warstwa taśmy klejącej. Podczas spalania pojawi się temperatura i będą się same otwierać w odpowiednim czasie.

10. W jednym otworze musimy wykonać zapalnik. można zastosować zapałki wbite tak by tylko wystawała siarka nas poziomem mieszaniny (trzeba wtedy pamiętać o płytszym otworze). Można stosować lonty wbite w mieszaninę. Ja osobiście stosuję (najbardziej pewne rozwiązanie moim zdaniem) małe świece dymne w papierowych obudowach w kształcie kulek. W środku znajduję się walec z substancji palnej. Kupujemy takie kulki dymne rozbieramy z obudowy wałek wsadzamy do otworu powinien idealnie pasować jeśli otwór jest za duży można unieruchomić walec zapałką UWAGA walec jest bardzo kruchy. Z walca wystaje lot.

Świeca jest już gotowa miłego użycia.

Autor nie ponosi odpowiedzialności osobistej oraz karnej w razie jakichkolwiek wypadków oraz szkód. Tekst ma tylko i wyłącznie charakter informacyjny.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez LUK dnia Pią 12:35, 14 Sty 2011, w całości zmieniany 10 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Airborne Special Forces Strona Główna -> Pirotechnika Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin